Wolność, komfort i piękno? Jedwab!

by - sierpnia 22, 2017


Chińska legenda głosi, że tajemnicę produkcji jedwabiu odkryła 2600 lat p.n.e. żona mitycznego Żółtego Cesarza Huang Di. Cesarz poprosił ją, by sprawdziła, cóż to za szkodnik niszczy drzewa morwowe w pałacowych ogrodach. Cesarzowa Xi Lingshi zauważyła, że białe larwy żerujące na liściach drzew przędą błyszczące kokony. Gdy jeden z kokonów przez przypadek upuściła do gorącej herbaty okazało się, że można wyciągnąć z niego delikatną nić. Tak narodziła się sztuka produkcji jedwabiu, którą Chińczykom udało się zachować w tajemnicy przez 2 tys. lat. Dzisiaj jedwab jest znany nam wszystkim, w szczególności zaś projektantom mody. Za co cenię go najbardziej? Za to jak pracuje, jak oddycha i z jaką łatwością się farbuje, choć jego naturalny kolor to podstawowa barwa moich kolekcji ślubnych.Właściwości jedwabiu czynią go nie tylko pięknym i miłym w dotyku (jedwab odznacza się nienachalnym połyskiem i bardzo kobiecą "zwiewnością") ale również praktycznym. Jako projektant, znam jego szczególne zalety w sensie materiału jako takiego. Jedwab jest odporny na rozciąganie, co czyni go idealnym materiałem do pracy projektanta, która często wiąże się z naciąganie, przycinaniem i co najbardziej logiczne - szyciem. Nici wywierają na tkaninę napięcie, które jedwab dzielnie znosi. Niestety, jego rozciągliwość zmniejsza się po zmoczeniu - zalecam zatem delikatne obchodzenie się z tą tkaniną przy prani. Pamiętajmy - jedwab należy odciskać - nie wyżymać. 

Kolejną wspaniałą cechą jedwabiu jest jego sprężystość - znaczy to właściwie tyle, że nie gniecie się on szybko, a kiedy już się zagniecie - łatwo go rozprasować, albowiem jest to naturalna tkanina, która dobrze reaguje na obróbkę cieplną. I tutaj złota rada - jedwab prasujmy na płasko, gorącym żelazkiem - nie parownicą! Tkanina ta posiada dużą higroskopijność, co znaczy, że wchłonie nawet 30 % pary i nie wygląda wtedy dobrze. 

Tkanina ta wykazuje również wielką przepuszczalność powietrza przy jednoczesnym dużym zatrzymywaniu ciepła. Dla nas drogie Panie znaczy to tyle, że w jedwabnej sukience ani nie zmarzniemy, ani zanadto się nie spocimy!


Niestety, jak każda tkanina, jedwab ma również wady. Jako tkanina naturalna jest bardzo wrażliwy na słońce i jak każda substancja pochodzenia naturalnego - starzeje się. Jest też mało odporny na szkodniki takie jak mole. Dlatego tak ważna jest jego jakość i konserwacja. Coraz częściej na metce znajdziemy określenie, z jakim rodzajem jedwabiu mamy do czynienia. Jeśli nie ma opisu, to najprawdopodobniej jedwab użyty będzie jedwabiem morwowym, czyli pozyskanym z jedwabników hodowlanych. Jest to plus, ponieważ jedwab dziki jest nieco grubszy i ma niewielki połysk – w dotyku rozpoznacie różnicę z pewnością, kłopot może się pojawić np. przy zamawianiu przez internet.

Jedwab najlepiej czyścić chemicznie, jednak kiedy nie mamy na to czasu, zalecam pranie ręczne w bardzo delikatnym detergencie. Po praniu kreację należy delikatnie odcisnąć (nie wyżymać) - nie za mocno, aby jej nie rozciągnąć ale również nie za lekko, aby nie rozciągnęła jej spływająca woda. Kreację najlepiej powiesić na wieszaku, nad wanną w ciemnej łazience (nigdy na słońcu!) i pozostawić do całkowitego wyschnięcia, a następnie wyprasować żelazkiem. Voila!

- Justyna

Sesje dla magazynu Make Up Trends.
Zdjęcia: Sonia Świażewska
Makijaż: Emi Noremberg


You May Also Like

0 komentarze